Zapraszamy na Imprezy Jurajskie!

11 malowniczych kilometrów w 101 rocznicę odzyskania niepodległości

11 listopada 2019

11 listopada obchodziliśmy święto odzyskania niepodległości. 11 listopada to już od 8 lat dobra okazja do świętowania w sposób aktywny i radosny. W Białym Kościele po raz ósmy wystartowali biegacze w biało-czerwonych koszulkach, by pokonać symboliczny, 11-kilometrowy dystans Biegu Niepodległościowego - VIII Niepodległościowej Jedenastki – imprezy objętej Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu, grupa 600 zawodników dorosłych i ponad setka dzieci ruszyła przy wtórze Gminnej Orkiestry Dętej działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu pod dyrekcją Krzysztofa Guńki.

Na tej samej co w poprzednich latach, okrężnej trasie prowadzącej z Białego Kościoła, doliną Prądnika, obok Bramy Krakowskiej w Ojcowskim Parku Narodowym, wracając do Białego Kościoła, zawodnicy rywalizowali w klasyfikacji generalnej, kilkunastu kategoriach wiekowych i klasyfikacji małżeństw o liczne nagrody finansowe i rzeczowe. W wielu miejscach trasy zawodników wspierali kibice. Tą rolę przyjęli na siebie nie tylko przyjaciele biegaczy, ale też mieszkańcy Białego Kościoła, Czajowic i Prądnika, oraz młodzież gimnazjalna. Zwycięzcą biegu został Marcin Ciepłak z Rybnika, z czasem 39:18. Najlepszą z pań była, Katarzyna Broniatowska z Zielonek z czasem 42:41.

W trakcie, gdy rodzice pokonywali malowniczą trasę biegu, dla przyszłych adeptów biegania otworzyły się tradycyjnie gościnne sale sąsiadującego z biurem zawodów przedszkola samorządowego. Zawodnicy po biegu zostali poczęstowani wojskową grochówką, a na deser mogli spróbować wypieków pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Białym Kościele. O fizyczną regenerację pobiegową zadbali masażyści z Krakowskiej Szkoły Masażu. Obok bramy startowej swój sprzęt bojowy prezentowali żołnierze z 6 Brygady Powietrznodesantowej dowodzeni przez z-cę d-cy 16 Batalionu, mjr Piotra Neumanna. Dużym zainteresowanie cieszył się także pokaz utytułowanych zawodników sekcji Kung Fu Choy Lee Fut LKS Potok Więckowice.

Uroczystość wręczania nagród rozpoczęło wręczenie pucharów dla szkół z których dzieci brały udział w biegu na dystansie 1111 metrów. Puchary dla SP Bębło, ZSP Modlnica, SP Biały Kościół, ZSP Zabierzów, LKS Potok Więckowice i SP Wielka Wieś, wręczali wójt Gminy Wielka Wieś Krzysztof Wołos, zastępca Wójta Karol Tucharz, radni gminni Elżbieta Seweryn i Tomasz Bielak, dyrektor GOKiS Magdalena Szymańska, sołtys Białego Kościoła Grzegorz Gałczyk, mjr Piotr Neuman oraz Ryszard Tyc dyrektor jurajskich półmaratonów. Następnie wręczono nagrody w konkursie plastycznym „Moja Mała Ojczyzna”, który zorganizowany został dla dzieci szkół powiatu krakowskiego w ramach zadania „Podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej; Biegiem – słowem - śpiewem do patriotyzmu!”. Finaliści otrzymali nagrody rzeczowe i puchary a szkoły przez nich reprezentowane, czyli SP Wielka Wieś, SP Rząska, ZSP Zabierzów, SP Modlnica, SP Bębło, SP Balice i SP Nielepice okazałe puchary. Wystawa pokonkursowa prac plastycznych prezentowana była w salach szkoły.

Nagrody w kategorii adwokackiej wręczali vice dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie Piotr Ochwat i Dariusz Gradzi, organizator klasyfikacji z ramienia tejże rady. Wyróżnieni na scenie zostali najszybsi zawodnicy z Gminy Wielka Wieś, otrzymując nagrodę im. Mirosława Wujasa. W tej klasyfikacji najszybsi byli Sabina Psarska z Bębła i Radosław Kłeczek z Tomaszowic. Puchary Wójta Gminy otrzymały także najliczniej reprezentowane kluby biegaczy, JW. 4495, Zabierzów Biega i Rysie Team. Zawodnicy obchodzący tego dnia urodziny odebrali na scenie życzenia i okolicznościowe torty ufundowane przez Cukiernię Stochalscy. Torty wręczał osobiście Zbigniew Stochalski, właściciel firmy.

Organizatorami imprezy byli Urząd Gminy Wielka Wieś i KKS Jura Moto Sport. Impreza odbyła się przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Sponsorem głównym imprezy była Gmina Wielka Wieś, zaś sponsorem strategicznym Futura Park – Factory Outlet oraz Kraków Airport. Imprezę wsparły także firmy: Cukiernia Stochalscy, Hotel Jurajski, Gminny Zakład Komunalny Sp. z o.o, Food Care, Zakład piekarniczo-cukierniczy Beaty Cader, "Gacek" S.C. Stanisław Majewski Anna Majewska oraz producent piszyngierów firma SKOT. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły redakcje serwisu MaratonyPolskie.pl, Wiadomości WW, Gońca Zabierzowskiego i Jury. Imprezę swoim patronatem objął Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka. Serdecznie dziękujemy mieszkańcom miejscowości położonych na trasie biegu za wyrozumiałość zawiązaną z utrudnieniami w ruchu drogowym, a także za doping i życzliwość okazywaną zawodnikom. Składamy także podziękowania wszystkim osobom, które przyczyniły się do zorganizowania tej imprezy sportowej. W szczególności dziękujemy pracownikom GOKiS, którzy poświęcili swój czas na działania organizacyjne, pracownikom Przedszkola Samorządowego, wolontariuszom - uczniom i nauczycielom ze szkoły w Białym Kościele. Serdecznie dziękujemy szefowej biura biegu Agnieszce Zawiercie, która kierując kilkudziesięcioosobowym biurem biegu zapewniła perfekcyjną obsługę zawodników, Wojciechowi Wojtaszkowi za doskonałą i bezkonfliktową koordynację zabezpieczenia imprezy, Julianowi Karczowi za profesjonalne zabezpieczenie logistyczne i Pawłowi Żyle za jak zwykle wysoki poziom komentatorski.

Dziękujemy bardzo serdecznie zawsze gotowym do niesienia pomocy druhom z OSP Gminy Wielka Wieś, profesjonalnie zabezpieczającym całą 11-kilometrową trasę biegu. Dziękujemy masażystom z Krakowskiej Szkoły Masażu za profesjonalną opiekę nad biegaczami a Stanisławowi Kwiatkowskiemu, właścicielowi firmy Trans Med Pogotowie Ratunkowe za opiekę medyczną. Wsparciem służyli nam także pełniący 11 listopada służbę policjanci z Komisariatu w Zielonkach.

Dzięki zaangażowaniu tak wielu osób, sportowej postawie zawodników i wsparciu kibiców na całej trasie, Niepodległościowa Jedenastka ponownie była równocześnie świętem sportu i radosnym sposobem na obchodzenie Narodowego Święta Niepodległości.

Więcej o edycji 2019 na profilu Facebook

Powrót do strony głównej